Haberler

EGE VET GENEL MÜDÜRÜ TAHİR S.YAVUZ, EGE TV'NİN KONUĞUYDU.

Ege Vet Genel Müdürü Tahir S.Yavuz, 11.07.2013 tarihinde,  Ege TV'de yayınlanan Tarım ve Ekonomi programında İsmail Uğural'ın konuğu oldu.

İzmir Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Osman Civil'in de katıldığı programda ülkemizin et ihtiyacı, ithalatı, üretimi ve alınması gereken önlemler hakkında bilgiler aktarıldı.

Ege Vet Genel Müdürü Yavuz;  et açığının kapatılmasında, süt sığırlarının, erkek danalarının beslenmesinin yanı sıra, yeni bir tedarik zinciri kurulması gerektiğini belirterek, ABD de uygulanan inek-buzağı modelini önerdi.  İnek-buzağı işletmeleri ile ilgili ayrıntılı bilgi veren Yavuz; besiye uygun danaların, en az %20 sinin bu model üretimden karşılanması gerektiğini, bunun karkas ortalamamızı yükselteceğini, yemden yararlanmayı ve besicilerin kazançlarını arttıracağını, aynı zamanda sütçü sığır işletmelerinde üretilen sütün fiyatının düşmesine engel olunacağını anlattı.

Yavuz, bu önerisinin yetkililerce değerlendirilmesi halinde, bazı desteklemelerle, çok olumlu sonuçlar alınacağını örneklerle açıkladı.