Haberler

Besi Sığırcılığının Öncüleri Toplantılarının İlki İZMİR'de Yapıldı.

Ege Vet'in ABD'li dünyanın en büyük sperma tedarikçisi WWS firması ile birlikte gerçekleştirdiği "Besi Sığırcılığının Öncüleri" toplantısı İzmir'de 28.Haziran.2011 tarihinde gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ege Vet Genel Müdürü Tahir S.YAVUZ bu toplantıların bir ilki başlattığını, Türkiye'de besi yerlerine hammadde olarak besiye uygun dana teminiyle ilgili toplantılar düzenleyeceklerini söyledi. 

Yavuz "Bu toplantı ile başlattığımız toplantılar zinciri Kars, Ankara, Konya ve Adana'da devam edecek ve 3 ayrı ABD ziyaretleriyle desteklenecek. ABD ziyaretlerinin ikisi  Veteriner Hekimlere, biri besiciliği meslek edinmiş işadamlarına yönelik olacak" dedi.

Toplantıdan önce 6 gün süreyle İzmir çevresindeki besi yerlerinde ve et sığırcılığı işletmelerinde incelemelerde bulunan ABD'li uzmanlar Lex Carter ve Art Butler toplantıda yaptıkları sunumlarda et sığırcılığının ABD'deki geçmişinden, şu andaki durumundan ve besi yerlerinin tedarik kanallarından söz ettiler.  Ayrıca Lex Carter melezleme yöntemiyle tür azmanı elde ederek besi yerlerine besiye uygun dana sağlanması konusunda üç ayrı zooteknik yöntemi örnekleriyle birlikte anlattı.

Toplantıya et sığırcılığı işletmesi sahipleri, besiciler ve basın mensuplarının yanısıra Türkiye Ulusal Et Konseyi Başkanı Faruk Kayar, ETBİR Başkanı Vet. Dr. Ahmet Yücesan, İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Doç. Dr. Alper Önenç, Pınar Et Genel Müdürü Zeki Ilgaz ve Pınar Et'ten teknik personel ile hayvan alım görevlileri katıldılar. Katılımcılar özellikle ABD'deki 50-150 bin baş kapasiteli büyük besi yerlerinin danalarla doldurulması konusundaki zooteknik çalışmaları ve video satışı ile ilgili bilgileri dikkatle izlediler.  Toplantının soru-cevap ve katkılar bölümünde ise sunum yapan uzmanlar çok sayıda soruyu yanıtladılar.

Ege Vet Genel Müdürü Yavuz her bölgede yapılacak olan toplantılara o bölgenin yetkililerinin ve ileri gelen etçi sığır işletmelerinin sahiplerinin davet edilerek, toplantıların et sığırcılığı ve besicilik üzerine birer forum haline dönüştürüleceğini, programın 2012 ve 2013 yıllarında da sürdürüleceğini ifade etti.

Toplantı neşeli bir akşam yemeğiyle sona erdi.  Alınan bilgiye göre Eylül ayında Doğu Anadolu'da, Kasım ayında ise Ankara, Konya ve Adana'da toplantılar gerçekleşecek. Ekim ayında ise ilk veteriner hekim grubu ABD'ye giderek incelemelerde bulunacak.